Az elz vtized egyik legfelkapottabb piltja volt Juan Pablo Montoya, aki mr t esztendeje nincs ott a meznyben. Az F1-es plyjt csakis lcsapatoknl tlt kolumbiai pont egy vvel azutn tvozott – nem a legmegszokottabb krlmnyek kztt –, hogy egyik szp futamgyzelmt aratta.
Juan Pablo Montoya 2001-ben risi remnyekkel s elvrsokkal kerlt a Formula–1 vilgba, hiszen 1998-ban megnyerte a nemzetkzi F3000-es sorozatot, a kvetkez esztendben a CART-szrit, 2000-ben pedig az Indy 500-at – utbbi kettt rgtn els nekifutsra (ahogy ht vvel ksbb a daytonai 24 rs viadalt is).
tengerentli cscsbajnoksgban az 1999-es sikere eltt s azta is csak egyvalaki tudott joncknt els lenni: Nigel Mansell hat szezonnal korbban. Nem csoda, hogy a kolumbiai piltt 2001-ben a Williams, majd ngy idny elteltvel a McLaren is potencilis vilgbajnokknt szerzdtette.
A wokingiaknl azonban igen nehezen edzdtt hozz az aut (szmra szokatlan) adottsgaihoz, s a tanulve sorn kezdetben klnleges pechszria is sjtotta. Az els kt versenye felejtheten alakult, aztn teniszezs (vagy inkbb motorozs...) kzben megsrlt a vlla, ami kt GP kihagysba kerlt. Monacban ngyes karambolt okozott edzsen az egyik manvervel, ezrt a msnapi viadalon a mezny vgre soroltk.
Kanadban mr kzel kerlt a gyzelemhez, m egy balszerencss hzs miatt – biztonsgi idszak alatt, piros lmps tilalom ellenre hagyta el a boxutct tankols utn – kizrtk. Indianapolisban a michelines tbbsg tagjaknt sem rajtolt el, majd Franciaorszgban autjnak mszaki hibja folytn esett ki, pedig valsznleg dobogra llhatott volna.
Egy sz, mint szz, a McLarennel egy negyedik hely volt addig a legjobbja, a ngy nagydjat sszezsfol „rlt jlius" msodik htvgjn, Silverstone-ban viszont eljtt az napja: dtum szerint 2005. jlius 10.
A harmadik kockbl rajtolva fantasztikusan elhzott a meglepetsre a msodik helyrl indul Jenson Button BAR-Hondja mellett, s az els kanyarban mr a pole pozcis Fernando Alonso bal oldaln tallta magt. A villmgyors Copse-hajlatban fej fej mellett haladtak, s Montoya a kls ven sem adta meg magt, hanem kockztatott. Tudta, hogy a kvetkez, dupla S-kanyar bejratnl, a Maggotsban lesz bell, s a plya ritmusa olyan, hogy ezzel elre is kerl.
A spanyol meg nem bolondult meg: mivel legfbb rivlisa, a Brit GP eltt toronymagas eslyesnek tartott Kimi Rikknen a szombati knyszer motorcserje miatt csak a 12. pozcibl startolhatott, a msodik hellyel is megelgedett.
A Renault-nl tisztban voltak vele, hogy az aerodinamikailag jl eltallt McLarennek nagyon fekszik a ring („egy hnappal ezeltt, amikor itt teszteltnk, hrom msodperccel lassbbak voltunk" – mondta errl utbb Flavio Briatore csapatvezet), gy taln maguk is meghkkentek, hogy Alonso tartani tudta a dl-amerikai tempjt s partiban maradt vele. Helycserre persze eslye sem volt, csak a boxkillsok alatt veszlyeztethette a kolumbiait.
Mindktszer Montoya tankolt hamarabb, az elsnl csupn egy kr klnbsggel, de ez majdnem elgnek bizonyult ellenfele szmra ahhoz, hogy elzzn. Az zemanyagvtel utn a plyra visszarkez Renault s az ezstnyl jra egyms mell kerlt, s akrcsak a rajt utn, most is az utbbi volt jobb pozciban.
A msodik szervizels eltt ugyan roppant gyors krket repesztett, ht msodpercre elhzott vetlytrstl. Hozz kpest a spanyol t krt vrt, s taln be is jtt volna a taktikja, csakhogy Jarno Trulli igen sokig feltartotta, s az elz vi csapattrsa mgtt elvesztegetett id elg volt Montoynak ahhoz, hogy megtartsa a frjt s megszerezze a gyzelmet. rdekes, hogy a szombati idmr kimenetele alapjn Trullitl tartott leginkbb („ha mg kerlk, vge a versenyemnek"), ehhez kpest rszben pp a toyotsnak ksznhette, hogy nyert...
A megelz tz futam feln diadalmaskod Alonso szmra tkletes volt a msodik hely, hiszen 26 egysgre nvelte az elnyt, miutn Rikknen s Michael Schumacher is kevesebb pontot kapott, mint , Montoya pedig csak a hatodik pozciba tudott felzrkzni sszestsben.
A finn egybknt az els krben viszonylag htulrl nekildulva rgtn a nyolcadik helyre, Schumi (vgl 6. lett) sarkba ugrott – a htszeres vilgbajnok sorozatban immr msodszor ragadt be Trulli (9.) mg a verseny els szakaszban, amivel ismt leszakadt az olasz eltt haladktl.
A boxkillsok utn egyedl Rikknen tudott elrbb lpni, az olasz s a nmet veternon kvl Buttont (5.) s a hrom tankolsos taktikval ksrletez Rubens Barrichellt (Ferrari, 7.) is maga mg utastotta. Montoya s a kt Renault mr-mr utolrhetetlennek tnt, de Giancarlo Fisichella (4.) autja a msodik pit-stop alatt lefulladt a boxban, s az a nhny msodperc, amely alatt jraindtottk a gpt, elg volt Kiminek a doboghoz.
A finn a ktszer tz rajthelyes bntetse ellenre az utbbi kt futamon egy msodik s egy harmadik helyet gyjttt be, azaz kihozta a lehet legtbbet a helyzetbl. Tl nagy htrnyt jelentett azonban szmra, hogy Ausztrliban az idjrs fogott ki rajta, Malajziban defekt miatt csszott le a dobogrl, Imolban a pole-bl startolva az els helyrl esett ki, majd a Nrburgringen az utols krben szintn len llt, amikor „elszllt" a jobb els kereke.
Indianapolisban sem indulhatott el, Franciaorszgban pedig ugye a pnteki motorcsere miatt csupn a 13. kockbl vghatott neki a vasrnapi szguldsnak. Silverstone utn ngy futamon gyztt Alonso kettjvel szemben, de a szorgos spanyolnak a msodik helyei rvn sikerlt megtartania elnye nagy rszt.
Az ibriai pilta taktikusan llt hozz ehhez a GP-hez is: „Semmi rtelme sem volt kockra tenni a nyolc pontot plusz kettrt, rltsg lett volna a hatvankrs verseny els kanyarjban befejezni a futamot. Biztos voltam benne, hogy Juan Pablo nem fog lasstani, ezrt nekem kellett tennem azrt, hogy elkerljk az tkzst" – mondta a leintst kveten, amivel egyetrtett Montoya is:
„Tudtam, hogy ha kockztatok, Fernando visszahkl, a vilgbajnoksg alakulsrt foly kzdelemben nem engedhet meg magnak egy kiesst. Mg akkor is nagyon higgadt voltam, amikor egyms mellett kzeledtnk az S-kanyar fel. Tulajdonkppen azrt nyertem, mert a vgs elssgrt hajt, mg nekem nhny gyzelem a maximum" – fogalmazott.
A 76. versenyn rszt vev kolumbiai az tdik sikert aratta az F1-ben; eltte a 2001-es Olasz, illetve a 2003-as Monaci s Nmet Nagydjon vert el mindenkit (monte-carli elssgvel lett a msodik a legends Graham Hill utn, aki a hrom legrtkesebb autsport-viadal kzl ezen s az Indy 500-on is diadalmaskodott), valamint a 2004-es brazliai idnyzrn – egyarnt a Williams szneiben, amellyel msodik s harmadik F1-es szezonjban vilgbajnoki harmadik lett.
A 2005-s idnyben is beindult a szekr, a Brit GP utn Monzban s Interlagosban szintn t intettk le elsknt, de ezzel is csak negyedik helyre tudott felzrkzni, mg a nyolcadik gyzelem mr sohasem szletett meg. Az v vge fel kiderlt, hogy Alonso a McLarenhez igazol a 2007-es szezonra, Montoya jvje gy 2006 elejn hnapokon t bizonytalan volt (mg gy is, hogy egyre tbben rebesgettk: finn trsa t fog menni a Ferrarihoz).
Fokozatosan nvekedett a kolumbiaira nehezed nyoms, mivel az esztend els tz versenybl csak tt tudott befejezni, s azokon csupn kt pezsgzsre, egy msodik s egy harmadik helyre futotta az erejbl. Mint ksbb nyilatkozta, unta, hogy csak a pontszerz znban autkzik, s a dobogra alig fr fel, a tetejrl nem is beszlve.
Azt meg a McLaren unta, hogy sok a baj vele: Indianapolisban rgtn a rajt utn tmegkarambol trtnt j pr kiesssel, s az esemnyek az istll kt kocsijnak koccansval kezddtek. Br Ron Dennisk nyltan nem hibztattak senkit, az amgy is gyenglked alakulatnl nem teljesen voltak meggyzdve arrl, hogy a team f remnysgnek (Rikknen) korai bcsjt is hoz fejlemnyekben rtatlan volna a msik versenyzjk...
Montoya sszestsben 94 GP-startnl jrt (s azokon 30 pdiumot r szereplsnl, 13 pole pozcinl, illetve 12 leggyorsabb krnl), amikor jlius 9-n, azaz egy nap hjn silverstone-i diadala vforduljn Amerikban egy sajttjkoztatn bejelentette, hogy a kvetkez szezontl ismt korbbi nagy sikerei fldjn, s azon bell egykori CART-os munkaadjnl, a Chip Ganassi-csapatnl szerepel majd, csak ezttal mr a roppant npszer NASCAR-ban.
Alig tbb mint kt nappal azutn, hogy ezt kzlte, a McLaren-Mercedes gy dnttt, minl hamarabb „tjra engedi" versenyzjt. Minden rintett fl nagyon hivatalosan s udvariasan kommentlta az gyet, holott gyantani lehetett, hogy a httrben hatalmas indulatok dlnak. Ron Dennis pldul ezt mondta: „Juan Pablo izgalmas pilta, mrhetetlenl szeretnival figura, ezrt a csapat sok sikert kvn neki a NASCAR-ban."
Els nyilatkozatban a dl-amerikai is hasonlan visszafogott volt, noha az F1-ben tbbek kzt arrl ismertk, hogy sokszor nyersen, szintn, szkimondan nyilvntott vlemnyt.
„Tudom, hogy nagy dntst hoztam, s nehz lesz rlpnem az j tra, de nagyon izgat a NASCAR, kvncsi vagyok r. A Formula–1-ben tlttt id nagyobb rszt lveztem, s hls vagyok a lehetsgrt, hogy most egy kicsit a csaldommal lehetek, s tbbet foglalkozhatok a jvmmel" – fogalmazott a pilta, aki a kvetkez hnapokban otthon, Miamiban szeretett volna lenni a felesgvel, mivel az szeptemberre vrta a msodik gyermekket.
A fenti idzetekhez kpest a spanyol sajtban megjelent hrek egybl egszen msrl szltak. A Marca cmlapsztorija szerint a csapatfnk ktelen haragra gerjedt, amikor megtudta, hogy Montoya alrt a msik sorozatba. s nem azrt, mert nem szmtott erre, hanem mert a kolumbiai nem egyeztetett vele a lps eltt.
Mindez azonban nem jelentette a szerzds azonnali felbontst is – arra csak ksbb kerlt sor, amikor a felek httralkut ktttek. Br eleinte lehetett arrl hallani, hogy miutn kipihente az idegi fradtsgt, esetleg (szponzori nyomsra?) visszatr az F1-es meznybe, ez nem trtnt meg. Miutn pedig tisztztk a jogi rszleteket, sszel vgre elkezdhetett tesztelni a zrt karosszris sorozatra, mg a McLarennek immr nem kellett attl tartania, hogy szerzdsszegs miatt jkora sszeget kvetelhetne tle az vad kzben elkldtt versenyz.
Mikzben Montoya a tvolltben a hatodikrl a nyolcadik helyre csszott vissza a vb-pontversenyben, a wokingiak ltal helyette bevetett Pedro de la Rosnak egy msodik s nhny tovbbi pontszerz helyezs jtt ssze a szezon htralv rszben – a kvetkez vadban pedig Dennis valra vlthatta rgi vgyt, s Alonso mellett bevetette az ltala nyolcves korban felkarolt Lewis Hamiltont, akibl (mint tudjuk) nemcsak a mezny els sznes br tagja, hanem utbb az els vilgbajnoka is lett.
A kolumbiai odat az azta eltelt vekben ktszer is megnyerte a Daytonai 24 rst (mg egyszer msodik lett), m a NASCAR-ban nem jutott tovbb kt futamgyzelemnl (pedig arrafel sokkal tbb llomsa van az idnynek), illetve az sszetettbeli nyolcadik helynl (2009-ben). Msrszt a szguld cirkusz vilgkborl letmdjhoz kpest kevesebb idre (s kevsb messzire) kell elhagynia az otthont, gy bizonyosan jval kisebb rajta a nyoms, mint a kkemny taposmalomnak szmt, vrprofi Formula–1-ben lenne mindmig.
Ami az utbbit illeti: ott nem vltotta meg a vilgot, a legtbben tbbet vrtak tle az F1-ben, de azrt az elithez tartozott, ers csapatoknl szerepelve vgig eltrben volt, s egyrtelm, hogy a jelenlte sznfoltnak szmtott az elz vtized els felben.